1Normalleşme sürecinde işe başlayan ebeveynler için öneriler;


Dünya olarak zor süreçlerden geçiyoruz. Bu süreç belirsizlikler dolayısıyla ebeveyn ve çocuk psikolojisini de etkiledi. Fakat bir yandan da çalışan ailelerin çocukları ile vakit geçirme imkanı oldu. Beraber yapılan ev içi akvitileri ,oyunlar çokça rutinlerinde yer aldı. Ebeveynler  de çocuklar da evde birlikte vakit geçirmeye alıştı. Şimdi ise normalleşme süreci ile yeni değişiklikler oluşucak. Her zaman olduğu gibi bu durumda da çocukların kendilerini güvende hissetmeleri ruh sağlığı açısında çok kıymetli. Yapılacak değişikliklerin öncesinde çocuğun bilgilendirilmesi ,çocuğa zihninde hazırlık yapmasına ve adaptasyonuna olanak tanır. 
Çocuklara bu süreci anlatırken olabildiğince rutinlerini bozmamak kıymetli  fakat aile hayatında olacak değişiklerden de bahsetmek gerekir. 
Çocukların ebeveynlerinden ayrılırken zorlanabileceği gibi ebeveynler de bu durumla ilgili zorlanabilir. Çocuklarından ayrılmak istemeyebilir.  Bu nokta da ilk olarak,ebeveynin kendi duygularını gözden geçirmeleri, kaygılarını ve korkularını onu içtenlikle dinleyecek bir yetişkinle paylaşmaları, endişelerini farkedip , duygularına kabul ve şefkatle yaklaşmaları önemlidir. Çünkü öncelikle kendi duygularının farkına düzenliyor olmak,, çocuklarına da bu süreçte daha anlayışlı, kabul edici ve şefkatle yaklaşmalarının ön adımlarından biridir diyebilirim.
Çocuklarına evde birlikte geçirdikleri zamanda çok keyif aldıklarını söylemek fakat iyi haberler aldığını, işe gidip gelebileceğini öğrendiğini söylemek, saat kaçta işe gideceğinden ve kaçta eve döneceğinden bahsediyo olmak, eve geldiğinde gene birlikte oyun oynayabileceklerini,sohbet edebileceklerini, uyurken birlikte masal okumaya devam edebileceklerini söylemek çocuğun kafasındaki bazı belirsizlere cevap olacaktır. Ebeveyn işe gittiğinde evde kiminle kalacağını, gün içinde işiniz olmadığında onu arayacağınızı söylemek hatta sabah giderken başucuna “seni seviyorum” notu bırakmak güzel olabilir. “merak ettiğin bişeyler bişeyler olursa birlikte konuşabiliriz” demek , sorduğu sorulara basit ,yaşına uygun ve gereksiz bilgiye kaçmadan cevap vermek çok önemli olur. Çocuk istediği zaman ebeveynine soru sorabileceği rahatlığı sağlanmalıdır. 
Çocuklara bu sürecin tamamen bittiği ,virüsün yok olduğu ile ilgili doğru olmayan bilgiler vermek de sakıncalıdır. İşe gidip gelirken gerekli önlemleri alacağınızı, herkes gibi sizinde maske takmaya devam edeceğinizi ve sosyal mesafeyi koruyacağınızdan bahsetmek iyi olur. 
Bu süreçte çocuklarda duygu ve davranış değişiklikleri ile ilgili ortaya çıkan durumlara karşı ağlamalar,öfke durumları.. gibi olduğunda bunları da şefkatle kabul etmek , duyguları ile ilgili konuşmak, onu anladığınızı ve süreci gene birlikte ailece atlatabileceğinize inandığınızı söylemek güzel olur. 

UZMAN PSİKOLOG ELVAN ŞAKALAK

Top