1BİREYSEL DANIŞMANLIK SÜRECİ NASIL İLERLER?


Psikolojik desteğe ihtiyacımız olduğunu hissetsek bile sürecin nasıl ilerleyeceği, neler yapılacağı gibi sorular aklımıza takıldıkça danışmanlık sürecine adım atmakta zorlanabiliriz. Bu nedenle aslında işleyişi biliyor olmak, karar almamız noktasında bizlere yardımcı olacaktır. Ben de bu yazımda her ne kadar, her danışmanlık seansı kişiye özel olup farklı şekillenecek olsa da bir danışmanlık seansının standartlarından bahsetmek istiyorum. 
Başlangıç olarak danışmanlık seansı sizlerin talebi üzere randevu saatinin belirlenmesiyle başlar. Belirlenen saat ve yerde danışan ve terapist bir araya gelir. İlk seans değerlendirme seansıdır. Değerlendirme seansında danışan terapisti, terapistte danışanı tanımak ve güvenmek adına konuşmalar gerçekleştirilir. Terapötik iş birliği adını verdiğimiz karşılıklı anlaşma sağlanırsa devam eden seanslara geçilir. Değerlendirme seansında danışan kendini tanıtır. Sorun ve sorunun öyküsü, kişi ve kişinin öyküsü dinlenir. Terapistin destekleyici ve açıklayıcı sorularıyla değerlendirme seansı ilerler. Ardından kullanılacak olan  teknik  ve yöntemlerle ilgili danışan bilgilendirilir. Bu esnada karşılıklı anlaşma ve güven sağlanıyor olmalıdır. 
Değerlendirme seansının ardından danışan bilgilendirildiği üzere kullanılacak olan danışmanlık teknikleriyle süreci ilerletmek üzere ilk seans için randevulaşılır. Bu teknikleri;
Bilişsel davranışçı terapi,
Çözüm odaklı terapi, 
Mindfulness temelli terapi,
Psikanalitik psikoterapi,
Emdr (göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işleme),
Hipnoterapi,
Varoluşçu terapi teknikleri şeklinde sıralanabilir. 
Hepsinde işleyiş farklı olsa da temelinde, var olan sorunun üzerinde çalışmak ve sorunu gidermek yatar. Bu noktada hangisinin kullanılacağı sorunun ve danışanın uygunluğu neticesinde değerlendirme seansında terapist tarafından belirlenir ve danışan ile paylaşılır. Seanslar 45-50 dakika aralıklarında yapılandırılır. Terapist sürecin hiçbir noktasında yargılayıcı ya da eleştirel değildir. Sorunu ve danışanı anlamak ve çözmek üzere danışanla işbirliği yapmak üzere seansta yer alır.

PSİKOLOG RABİA SAYLIK

Top